Dachówka, jaką wybrać? Dachówka betonowa czy dachówka cementowa?

Dachówki to jeden z najstarszych materiałów służących do krycia dachów. Wyjątkowa trwałość i estetyka takich pokryć przekonują do siebie rzesze inwestorów. Kiedy już zdecydujemy się na dachówki, stajemy przed wyborem: Dachówka, jaką wybrać? Betonową czy cementową?

Dachówka, jaką wybrać? fot.: Braas

Dachówki – ceramiczne i betonowe –  to przede wszystkim trwałe pokrycia dachowe, a ich żywotność szacuje się na ok. 100 lat.  Stanowią jedno z najstarszych rodzajów pokrycia i od wieków doskonale wkomponowane są w krajobraz. Oprócz tego w przypadku jakichkolwiek usterek małoformatowe pokrycie łatwo wymienić lub naprawić.

Dachówka, jaką wybrać? Betonowa czy cementowa?

Podstawowy parametr dachówek, czyli żywotność w przypadku dachówek betonowych i ceramicznych jest prakwie identyczny. Oba rodzaje dachówek mają również podobne inne parametry, takie jak nasiąkliwość czy mrozoodporność.

Czym zatem różnią się między sobą dachówki betonowe i ceramiczne? Okazuje się, że detalami.

Glina pozwala na wykonanie w dachówce nawet bardzo drobnych elementów, dlatego ceramiczna dachówka wyposażona jest w różnego rodzaju zamki boczne i górne oraz różnego rodzaju żebrowanie. Dachówki betonowe w ogóle nie posiadają zamków. Dla dekarza oznacza to, że dachówki ceramiczne muszą być mocowane do łat bardziej precyzyjnie. Dachówki betonowe mają większą tolerancję nasuwu jednej na drugą. Dzięki temu dosyć łatwo zniwelować można niedoróbki więźby.

Różnic w wyglądzie dachówek może i nie można nazwać detalem, ale jeśli chodzi o gust to ten nie podlega żadnej dyskusji. Tyle samo zwolenników będą miały dachówki ceramiczne co cementowe, jeśli pod uwagę będziemy brać tylko wyłącznie wygląd.

Dachówka, jaką wybrać? fot.: Braas

Dachówki betonowe i ceramiczne – cena

Dachówka betonowa jest tańsza niż dachówka ceramiczna. Po pierwsze ceny surowca znacznie się różnią. Po drugie dachówki ceramiczne wypala się w temperaturze ok. 1000 ºC, zaś betonowe dojrzewają w komorach, w których panuje temperatura 60 ºC, co oznacza że fabryka zużywa do 70%  mniej energii podczas produkcji dachówek betonowych niż do produkcji ceramicznych.

Dachówka, jaką wybrać?

Jednej, słusznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Ale jedno jest pewne – do wyboru pomiędzy tymi dwoma dachówkami warto podejść świadomie.  Zastanówmy się, czy szukamy produktu w przystępnej cenie, czy ten argument nie ma dla nas największego znaczenia.

Czy chcemy, aby dach błyszczał, czy preferujemy jednak lekko matową połać. Być może zależy nam na konkretnym kolorze, profilu albo właściwościach, jak ochrona przed nagrzewaniem się poddasza? Wtedy, całkowicie pewni własnych racji i świadomi wyboru, na pewno cieszyć będziemy się przez lata pewnym dachem nad głową.

Źródło: Monier Braas

3 komentarze

Add a Comment