Gołębie na dachu – jak sobie z nimi poradzić?

Gołębie na dachu potrafią uprzykrzyć nam życie. Doskonale o tym wiedzą właściciele domów, którzy odkryli, że na gołębie na ich dachu zadomowiły się na dobre. Zatem, jak ochronić dach przed ptakami.

Gołębie na dachu, fot. Fotolia

Gołębie na dachu wiążą się bezpośrednio z tym, że wszędzie zostawiają swoje odchody – brudzą rynny, gzymsy, elewacje co skraca ich żywotność. Jednak nie tylko zabrudzenia są problemem, jakie przynoszą do domów ptaki. Są one nosicielami chorób, bakterii, wywołują alergie. A kiedy w okolicy dachu zbudują sobie gniazdo – mogą dochodzić do nas ptasie odgłosy.

Gołębie na dachu – jak sobie z nimi poradzić?

Ptaki dostają się często pod dachy budynków przez źle wykończony okap lub niezabezpieczone otwory wentylacyjne. Najpopularniejszy sposób ich odstraszenia to kolce. Zamontowane na gzymsie bądź krawędzi dachu sprawiają, że ptaki nie są w stanie usiąść na gzymsie czy krawędzi dachu. Kolce są zabezpieczeniem przede wszystkim przed toksycznymi odchodami, które ptaki zostawiają na gąsiorach lub kominach.

Skutecznym zabezpieczeniem są także wróblówki. To grzebienie okapu z wkładką wentylacyjną. Montowane są na pierwszą łatę pod dachówkę lub blachę. Wróblówki utrudniają przedostanie się zarówno ptaków, jak i gryzoni oraz owadów pod dach.

Aby zabezpieczyć szczeliny wentylacyjne w okapie dachu warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w grzebień okapu, grzebień okapu z kratką wentylacyjną lub taśmę wentylacyjną okapu. Grzebień okapu najlepiej stosować przy pokryciach z dachówek profilowanych. Gdy jednak potrzebny jest większy wlot powietrza pod pokrycie lepiej zdecydować się na grzebień z kratką wentylacyjną.

Kolce – montaż zgodnie z prawem

Kolce muszą być zamontowane w miejscu widocznym dla ptaków. Nie mogą one również zagrażać ich bezpieczeństwu (wewnątrz balkonów). Jeśli na budynku znajduje się już gniazdo, to na założenie kolców wymagana jest zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

One Comment

Add a Comment