Co warto sprawdzić przed montażem paneli słonecznych
|
Zastanawiasz się nad przejściem na eko-stronę i pragniesz zamontować panele słoneczne na własnym dachu? Satysfakcja korzystania z samodzielnie wyprodukowanego prądu jest ogromna, zatem gra jest warta świeczki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak odpowiedzieć sobie na parę pytań i dokładnie przestudiować swój dom.
Moda na pobieranie energii słonecznej jest coraz popularniejsze wśród konsumentów. Zamontowanie paneli słonecznych na swoim domu stanowi jednak pewne wyzwanie. Dlatego też dokładnie przeczytajcie poniższe kroki, które powinno się podjąć zanim panele fotowoltaiczne pojawią się na naszym dachu.
Czy Twój dach może posiadać panele słoneczne?
To dość kluczowa kwestia. Jeśli twój dach jest w cieniu przez cały dzień, a w dodatku przez większość roku, może nie mieć wystarczająco sprzyjającego „okna słonecznego”, aby uzasadnić montaż paneli i ponoszenie ich kosztów. Tą kwestię powinieneś ocenić w pierwszej kolejności. Co więcej, jeśli dach nie jest skośny również nie będzie się nadawał. Pamiętaj również, że jeżeli wynajmujesz mieszkanie lub mieszkasz w budynku wielopiętrowym, nie musisz całkowicie rezygnować z energii słonecznej. Zamiast instalować własne panele, zaproponuj ich montaż wszystkim mieszkańcom budynku. Takie podejście pozwala wielu różnym rodzinom posiadać swój udział w instalacji solarnej i otrzymywać pewne zyski na rachunkach za energię elektryczną. Jeśli masz do czynienia z odpowiednio oświetlonym dachem słonecznym, upewnij się, że jest on w dobrym stanie technicznym. Jeśli dach będzie niebawem potrzebował remontu, łatwiej zająć się tym, zanim pojawią się na nim panele. W ten sposób nie będziesz musiał płacić dodatkowych pieniędzy za odłączenie paneli podczas renowacji dachu i ponowne ich położenie. Upewnij się ponadto, że działanie to nie będzie niezgodne z regulaminami dewelopera czy wspólnoty właścicieli domów. Niektóre z nich mogą zakazywać paneli słonecznych choćby ze względów estetycznych. Na końcu wyobraź sobie przyszłość swojego podwórka. Nawet jeśli obecnie dach jest nieosłonięty, to być może właśnie posadzony rząd drzew wokół twojej posiadłości może to zmienić już za kilka lat. Przygotuj się zatem do systematycznego przycinania liści, aby utrzymać stały dostęp słońca do paneli.
Oceń ilość i rodzaj paneli
Ilość energii słonecznej, którą powinieneś wyprodukować, zależy od tego, z jakiej jej ilości korzysta Twoje domostwo. Warto wykonać obliczenia skrupulatnie, aby mieć tyle paneli, ile dokładnie potrzeba. Zacznij zatem od audytu energetycznego zanim przygotujesz finalne plany. Istotną kwestią jest również sposób połączenia się z siecią energetyczną. Projekty domów na czasie w dużej mierze przewidują korzystanie z energii słonecznej, co znacznie ułatwia ich przygotowanie do tego rozwiązania, jednak domy wybudowane przed dziesięcioma laty muszą być często przystosowane w dość mocno ingerujący sposób do montażu sieci. Na końcu upewnij się, że firma, którą wybrałeś do montażu paneli jest profesjonalna i ma doświadczenie w tej dziedzinie. Szczególnie ważne są referencje innych klientów. Najlepiej, aby to jedna i ta sama firma była zaangażowana przez cały okres instalacji. Ponieważ ogniwa słoneczne nie mają ruchomych części, wymagają często niewielkiej konserwacji, warto dobrze wybrać firmę montującą nasze panele. Podobnie jest w przypadku, gdy cokolwiek przestanie działać w okresie gwarancyjnym – wówczas warto mieć pewność, że wybrany wcześniej instalator jest w stanie naprawić wszelkie usterki.
Add a Comment
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
warto zainwestować w panele i w dobrych fachowców 😀