Ile kosztuje budowa domu?

budowa domu - kosztyNa to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć każdy, kto rozważa budowę własnego domu. Dylematy związane z finansami są bardzo istotne, związane często z kredytem czyli zobowiązaniami na długie lata.

Pytanie o koszty jest fundamentalne, bo często od odpowiedzi zależy to czy inwestor decyduje się na budowę domu czy jednak wybiera zakup mieszkania.

Co wpływa na cenę?

Ale odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. Koszty zależą od bardzo wielu rzeczy. Po pierwsze powierzchnia domu, i charakter budynku. Budynki parterowe są z reguły droższe. Choć nie ma tu schodów, dodatkowego stropu, to dach i fundamenty mają dużo większa powierzchnię. Akurat te dwa elementy są bardzo istotne i bardzo kosztochłonne. Wystarczy tylko wspomnieć o tym ile na rynku dostępnych jest pokryć dachu. Dachówka, dachówka ceramiczna, cementowa, blachodachówka, gont itp.

Wybór rodzaju pokrycia dachu w znaczący sposób wpłynie na koszty inwestycji. Podobnie jest jeśli chodzi o wybór technologii budowy, elewacji, czy okien. Okna to kolejny bardzo kosztochłonny element domu. Technologia idzie do przodu oferując coraz to nowe produkty, o większych parametrach szczelności, energooszczędne okna do domów pasywnych, nowoczesne okna dachowe, bardzo funkcjonalne i wygodne.

I ostatni element – to wykończenie. Wydawać by się mogło, najprzyjemniejsza część z całego procesu budowy. Ale i bardzo kosztochłonna. Ostateczne koszty uzależnione są od tego jakie materiały wybierzemy – a wybór jest ogromny, i przedział cenowy również.

To ile to w końcu kosztuje?

Jak widać bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje budowa domu. Kupując projekt można znaleźć w nim szacunkowe koszty, ale są to koszty uśrednione, które mogą iść w górę lub w dół, w zależności od stosowanych materiałów i technologii. Najlepiej samemu przygotować sobie wstępny kosztorys, działając w oparciu o wybrane materiały i ceny usługodawców.

Warto czy nie?

Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Osoby, które mają już swoją działkę decydują się często właśnie na budowę domu, ze względu na to, że koszty są zbliżone do kosztów zakupu mieszkania. Brak działki znacząco podnosi koszty inwestora, ale również może się okazać, że jej zakup oraz budowa w porównaniu z mieszkaniem w mieście to koszty nie aż tak znacząco wyższe.

Add a Comment