Jak dbać o nawilżanie powietrza w okresie grzewczym?

Suchość w gardle, elektryzujące się ubrania oraz włosy to tylko kilka z nieprzyjemnych następstw ogrzewania pomieszczeń w okresie grzewczym. Co w takim razie zrobić, aby cieszyć się ciepłem w chłodniejsze dni, a jednocześnie nie doświadczać nieprzyjemności związanych z suchym powietrzem? W domach z grzejnikami, które posiadają zawory regulacyjne, można regulować temperaturę aby nie przegrzewać pomieszczeń. Można także nawilżać powietrze domowymi sposobami. Pomysłów i możliwości jest sporo, wystarczy tylko wybrać ten najlepszy.

Zawory regulacyjne oraz wietrzenie, jako strażnicy poziomu nawilżenia

Ważnym czynnikiem w walce z suchym powietrzem jest utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Pomocny w tym będzie, np. zakup grzejników, które posiadają zawory regulacyjne. Zastosowanie zaworów regulacyjnych w grzejnikach, pomaga nie tylko kontrolować temperaturę, ale również pośrednio przyczynia się do walki z suchym powietrzem. Częste wietrzenie, także korzystnie wpływa na utrzymywanie stałego poziomu nawilżenia. Wystarczy raz na godzinę otworzyć okno i odczekać kilka minut. Po wietrzeniu czyste powietrze szybko się nagrzewa, co przyczynia się do graniczenia strat energii.

Domowe sposoby nawilżania powietrza

Co zrobić, jeżeli grzejniki w domach nie posiadają zaworów regulacyjnych? W takim wypadku można zastosować jeden z domowych sposobów na nawilżanie powietrza.

Najczęściej stosowane to:

  • nałożenie mokrego ręcznika na grzejnik,
  • zastosowanie pojemnika z wodą,
  • częste wietrzenie pomieszczenia,
  • rozszczelnienie okna.

Przedstawione domowe sposoby, zapewnią nawilżenie powietrza bez dodatkowych nakładów finansowych. Należy jednak pamiętać o regularności podczas ich stosowania. Dodatkowo, nie wszystkie z przedstawionych metod można zastosować w każdym domu i mieszkaniu.
Innym świetnym sposobem na walkę z suchym powietrzem będzie również zakup nawilżacza powietrza, który poprzez specjalny system kanalików, będzie wydzielać parę wodną lub parę z olejkami eterycznymi. Jest to świetne rozwiązanie, które można zastosować w pokojach dziecięcych. Takie urządzenie nie tylko nawilży powietrze, ale będzie również spełniać funkcję inhalatora.

Poza tradycyjnym nawilżaczem powietrza na rynku dostępne są również oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania. To wspaniałe rozwiązanie dla osób z alergiami oraz dla osób posiadających małe dzieci.

Dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W zależności od potrzeb oraz zaplanowanego budżetu można korzystać z domowych sposobów lub zakupić profesjonalny nawilżacz. Bez względu na stosowaną metodę, warto pamiętać o regularnym nawilżaniu powietrza i obniżaniu temperatury zaworami regulacyjnymi. Zapewni to komfort funkcjonowania w domach i mieszkaniach, podczas całego sezonu grzewczego.

Add a Comment