Jak przykleić płyty gipsowe do ścian? 3 najważniejsze kwestie

Płyty gipsowo-kartonowe w ciągu ostatnich lat znacząco zyskały na popularności, głównie dzięki łatwości montażu oraz obróbki, a także możliwości uzyskania natychmiastowego efektu. Można je wykorzystać do wykończenia ścianek działowych opartych na profilach, do wykończenia ścian zamiast tynków, jako wykończenie sufitów podwieszanych. Bardzo często kleimy płyty gipsowo-kartonowe do ścian. Zdecydowanie lepiej wiedzieć, jak to robić, aby osiągnąć dobry efekt.

Płyty gipsowo-kartonowe to świetny materiał wykończeniowy, który można stosować praktycznie wszędzie, zarówno w nowym budownictwie, jak również w starym, gdzie mamy do czynienia z kompleksową modernizacją.

Potencjał płyt gipsowych jest ogromny. Z powodzeniem zastępują one między innymi tradycyjne tynki gipsowe czy cementowo-wapienne, mogą być stosowane zarówno w salonie, jak również w pomieszczeniach sypialnianych, jak również w kuchniach czy łazienkach. Również w przypadku domów drewnianych, gdy nie chcemy obciążać stropu, sucha zabudowa jest lepsza, niż tradycyjny tynk. Jak kleić płyty do podłoża?

Klejenie płyt do podłoża. Warto wybrać odpowiedni rodzaj płyt

Pierwszym krokiem do tego, aby skutecznie przykleić płytę gipsowo-kartonową do podłoża jest wybór samej płyty. Mamy 3 podstawowe typy płyt:

– płyta standardowa biała – do pomieszczeń ogólnych,
– płyty czerwone – ogniotrwałe – idealne na kominek lub klatkę schodową,
– płyty zielone – wodoodporne – przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych.

Przygotowanie podłoża

Podłoże, do którego kleimy płyty gipsowe, powinno być solidne, trwałe, bez pęknięć, ubytków, sypiącej się powierzchni. Przede wszystkim trzeba usunąć wszystkie luźne powłoki, ściany odpylić, a także zagruntować.

Właściwe klejenie

Płyty gipsowe powinno się kleić na specjalnie do tego dedykowany klej gipsowy, który charakteryzuje się odpornością na skurcz i pękanie, jak również długim czasem obróbki, elastycznością. Dobry klej umożliwia również swobodne ustawienie płyty w odpowiedniej pozycji.

Alternatywą dla kleju gipsowego są kleje na bazie piany – w tubach. Ich zaletą jest bardzo dobra przyczepność do podłoża, łatwość aplikacji, wydajność, niska cena, brak konieczności typowego przygotowania.

Płyty gipsowe kleimy do ściany, nie dociskamy ich na siłę, swobodnie staramy się ustawić płytę dokładnie tak, jak jest to konieczne (zarówno w pionie, jak również w linii). Stosując płyty gipsowe, nie tylko zmniejszamy koszty, ale również otrzymujemy praktycznie od razu równą, gładką powierzchnię.

Add a Comment