Jak wybrać dekarza?

Nieprawidłowo ułożone pokrycie dachowe jest przyczyną ciągłych kłopotów z dachem – może przeciekać, powodować zawilgocenia, a nawet możliwe jest pojawienie się grzybów i pleśni. Aby temu zapobiec, oprócz dobrej jakości materiałów należy zadbać o właściwy montaż. Podpowiadamy, jak wybrać dekarza?

Jak wybrać dekarza, fot.: Blachotrapez

Jak wybrać dekarza i firmę dekarską?

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze ekipy układającej dach zwykle kierujemy się ceną. Warto jednak czasami cenę odłożyć na plan drugi. Wyższa cena często przekłada się na jakość wykonywanej pracy. Często również wynika z ilości osób, które są zatrudnione do wykonania zlecenia, co ostatecznie przekłada się również na czas realizacji prac.

Wybierając ekipę dekarską warto również zapytać jej właściciela, czy pracownicy się dokształcają i poszerzają swoją wiedzę. Da to pewność, że pracownicy nie są na bakier z nowościami i innowacjami technicznymi oraz znają nowe, ciekawe rozwiązania stosowane w branży.

Godne zaufania firmy dekarskie dużą uwagę przykładają również do bezpieczeństwa pracy, bowiem nikt nie chce mieć nieprzyjemności związanych z wypadkami na budowie.

Stowarzyszenia zrzeszające rzemieślników

Wybierając firmę dekarską zwróćmy również uwagę na to, czy jest ona członkiem stowarzyszenia zrzeszającego rzemieślników. Celem takich inicjatyw jest głównie organizacja szeregu szkoleń, integracja branży i wsparcie merytoryczne. W Polsce najprężniej działającym takim podmiotem jest Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, do którego należą najlepsze firmy dekarskie oraz najwięksi producenci np. blachodachówki.

Co powinien zrobić dekarz przed rozpoczęciem pracy?

Przed rozpoczęciem pracy dekarz, powinien sprawdzić dachową połać pod względem jej wykonania. Po pierwsze musi je zmierzyć i zweryfikować czy zachowane są wymiary i kąty. Ważne jest również to, aby łaty zachowywały pomiędzy sobą równe odległości i jednakową grubość.

Konsekwencją nieprawidłowo wykonanych usług, jest pojawianie się grzybów lub pleśni. Walka z nią jest uciążliwa i wręcz niemożliwa do wygrania, jeżeli mamy do czynienia ze źle położoną blachodachówką. Ekipa dekarska powinna zadbać o dobrą wentylację okapu i kalenicy oraz wystrzegać się błędów montażowych opierzeń komina i koszów. Jeżeli do takich dojdzie, możliwość powstania pleśni i grzybów jest wręcz pewna.

Poznaj skrywaną wiedzę dekarską

Mimo, że całą pracę związaną z wykonaniem dachu powierzamy doświadczonym fachowcom, również samemu warto zasięgnąć trochę wiedzy związanej z dachem i jego montażem. Pozwoli to nam uniknąć sytuacji, w których nasza niewiedza może doprowadzić do szeregu błędów, jakich dopuszczą się wykonawcy.

Wybór firmy dekarskiej nie jest prosty, dlatego szukając odpowiednich fachowców, skorzystajmy z opinii znajomych, rodziny lub informacji w Internecie. Pomocne nam będą również powyższe rady, dzięki którym nadzorowanie prac nie będzie dla nas niemożliwe.

Jak wybrać dekarza, fot.: Blachotrapez

One Comment

Add a Comment