Jaką wiertarkę kupić?
|Wiertarka stanowi nie tylko podstawowe narzędzie każdego budowlańca, elektryka czy mechanika, ale także często jest pierwszym elektronarzędziem, jakie kupuje początkujący majsterkowicz.
Kwestia wyboru odpowiedniego sprzętu nie jest łatwa – każdy producent narzędzi elektrycznych ma w swojej ofercie co najmniej kilkanaście modeli. Znane firmy, jak Bosch, Makita czy Ryobi mają w katalogach sprzedaży jednocześnie kilkadziesiąt rodzajów wiertarek. Aby to potwierdzić, wystarczy sprawdzić każdy sklep budowlany: https://www.narzedzia.pl/wiertarki,c10187/. Jak wybrać odpowiedni produkt w takim gąszczu propozycji?
Najpopularniejsze typy wiertarek
Wiertarki to zróżnicowana grupa narzędzi, która dzieli się na kilka sposobów. Najprostszy podział to na sprzęt dla amatorów oraz profesjonalistów. Nie wyczerpuje on jednak wszystkich możliwości. Inne opcje to:
- wiertarki udarowe i bezudarowe, istnieją także wersje, które pozwalają na wyłączenie udaru, gdy nie jest potrzebny. Udar to system, który wykorzystując mechanizm zębatek, sprawia, że wiertło zaczyna “skakać”. Przypomina to efekt, jaki wywołuje gwóźdź wbijany przez młotek w ścianę. W ten sposób wiertło może się szybciej wwiercić w twarde materiały. W przypadku miękkich, jak drewno, jest jednak zbędny, a nawet może wywołać szkody w postaci pęknięcia lub uszkodzenia materiału,
- wiertarki jedno- i wielowrzecionowe – w tym podziale chodzi o to, ile wierteł można jednocześnie umieścić w uchwycie. Wiertarki wielowrzecionowe to specjalistyczny sprzęt, wykorzystywany do wierceń seryjnych. Niemal cała oferta sklepów z narzędziami to przede wszystkim modele jednowrzecionowe,
- wiertarki stołowe i ręczne – wiertarki stołowe to urządzenia o większych gabarytach, posiadające specjalny stolik, na którym umieszcza się materiał. Służą one do precyzyjnych nacięć. Specjalną odmianą są wiertarki magnetyczne, w których stolik ma zamontowany magnes, pozwalający unieruchomić obrabiany metal. Z kolei mniejsze wiertarki uznać można za elektronarzędzia ręczne (należy jednak pamiętać, że istnieją także wiertarki ręczne, w których energia powstaje za pomocą kręcenia korbą),
- wiertarki specjalistyczne – do niektórych zastosowań warto skorzystać z wiertarek specjalnie skonstruowanych pod dane rozwiązanie. Do takich czynności należy np wiercenie w szkle albo w trudno dostępnych miejscach. Do tego ostatniego służy wiertarka kątowa.
Jakie parametry brać pod uwagę?
Tabliczka znamionowa w instrukcji od producenta podawać będzie mnóstwo danych technicznych, w których osoba nieobeznana może się pogubić. Nie wszystkie z nich są jednak tak samo istotne, spokojnie można je pominąć.