Jakie schody dachowe warto wybrać?

schody na strych

Strych kojarzyć się może z gradowiskiem rzeczy, które składuje się w celu ich wykorzystania w bliżej nieokreślonej przeszłości. Jednak coraz częściej ta część domu zostaje zagospodarowana do części mieszkalnej. Niezależnie od wszystkiego – należy wybrać odpowiednie schody prowadzące do tego miejsca.

Schody dachowe – rodzaje

Do wyboru są niejedne schody dachowe. Można je podzielić na kilka grup. Mowa tutaj dokładnie o:

  • schodach składanych – składają się one na ogół z trzech lub czterech części. Całość połączona jest ze sobą specjalnymi zawiasami, dzięki czemu całość można swobodnie złożyć. Najczęściej wykonywane są z drewna, ale dostępne są również z aluminium lub stali.
  • schodach rozsuwanych – różnią się tym, że nie montuje się przy nich specjalnych zawiasów. Dedykowane okucia umożliwiają ich swobodne rozsuwanie. Polecane z tego względu, że zajmują zdecydowanie mniej miejsca.
  • schodach nożycowych – w całości wykonane są z metalu. Nie są bardzo wygodne, ale mają jedną zaletę, jaką ma istotny wpływ na ich wybór. Otóż, można regulować ich długość, dzięki czemu można dopasować je do wysokości pomieszczenia.

Schody strychowe składane muszą zostać dopasowane do potrzeb inwestora oraz budynku, gdzie będą się znajdować. 

Schody dachowe – o czym należy pamiętać podczas zakupu?

Schody dachowe powinny zostać zaplanowane już na etapie projektu domu. Potem ich dopasowanie będzie trudniejsze – co jednak nie oznacza, że całkowicie będzie niemożliwe. Schody strychowe składane muszą zostać dopasowane zgodnie z wysokością skrzynki. Ważna jest również wysokość schodów. Często użytkowana jest także nazwa wysokość przystawienia. Jest to wymiar, który mierzony jest od sufitu do podłogi. Podczas zamówienia takich schodów należy również uważać na materiał wykonania. Niezależnie od materiału (drewno, aluminium, stal), musi być to coś, co będzie w stanie zapewnić długi okres użytkowania. Tak, aby każdy inwestor wiedział, że całości nie będzie musiał zmieniać co kilka miesięcy.

Add a Comment