Konstrukcja dachów płaskich – z czego się składa?

Dach płaski kojarzony był do niedawna wyłącznie z blokami czy domami szeregowymi. Okazuje się jednak, że w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych również korzysta się z tego rozwiązania.

Osoby orientujące się mniej więcej w temacie wiedzą, jak wiele wad posiadały stare konstrukcje dachów płaskich. To właśnie przez sporą liczbę nieszczelności czy odłączanie się pap od struktury dachu, sporo inwestorów zraziło się do tej techniki. Trzeba jednak zaznaczyć, że dzisiejszy dach płaski niczym nie przypomina już konstrukcji sprzed lat. Świat idzie do przodu i zawsze jest czas na skorygowanie powstałych błędów. Wraz z SUEZ udowodnimy, że dach płaski może być dobry.

Najczęstsze błędy starych konstrukcji dachów

Dach płaski posiada nieco inną charakterystykę niż każdemu dobrze znane dachy skośne. Przymiotnik mający na celu udowodnienie nam, że konstrukcje te są całkowicie poziome względem podłoża, lekko mija się z prawdą.

Z reguły na takich dachach tworzy się skos mniej więcej w okolicach pięciu stopni. To właśnie o tym fakcie zapominało się jeszcze kilkanaście lat temu, chociaż jest to najistotniejszy szczegół. Przy stworzeniu całkowicie płaskiego podłoża woda zostawała na dachu, zamiast swobodnie spływać. Generowane przy tym było ogromne niebezpieczeństwo, a także szkody w postaci przecieków.

Drugim, dość sporym problemem w tamtych czasach było tworzenie dachów płaskich z rynnowym systemem odprowadzania wody. Tamtejsze konstrukcje nie zawierały jeszcze murków attykowych, a sam system mocowania rynien prowadził niejednokrotnie do rozszczelnienia między obróbka blacharską, a pokryciem.

Jaka kontrukcja dachu płaskiego jest najlepsza?

Firma SUEZ składająca się wyłącznie ze specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie dachów płaskich oznajmia, że najlepszym rozwiązaniem w kwestii odprowadzania wody jest system z murkiem attykowym i wpustami dachowymi. Dzięki takiemu zastosowaniu, obciążenie rozkłada się równomiernie, a woda nie zalega na dachu prowadząc do rozszczelnień.

Kolejną kwestią jest stosowanie spadu ze styropianu, a nie betonu. Takie rozwiązanie umożliwia precyzyjne uzyskanie kąta, ponieważ materiał taki jak styropian jest dużo lżejszy i łatwiejszy do ustawienia. Ponadto, pod warstwą styropianu umieszcza się warstwę termoizolacyjną, która dzięki styropianowi nie nasiąknie. Na uzyskaną warstwę styropianu kładzie się z reguły membrany lub papy hydroizolacyjne bądź dociąża się całą strukturę żwirem.

Działając w ten sposób, wszystkie dachy płaskie będą elastyczne, a odpływ wody będzie działał bez zarzutu.

Izolacje w układzie dachowym

Nie zapomnijmy, że w strukturze dachu nie tylko płaskiego, ale każdego, najważniejsza jest izolacja. To jej prawidłowy montaż chroni przed powstawaniem rozszczelnień oraz przedostawaniem się do środka chłodu, wody i wilgoci.

W kwestii dachu izolację dzielimy na dwie grupy: hydro- oraz termoizolację. Ta pierwsza ma chronić nas przed przedostawaniem się wody. Stosuje się ją najbliżej warstwy wierzchniej dachu i w sporej większości przypadków ma kontakt z otoczeniem. Występuje w formie pap i membran.

Termoizolacje są natomiast umieszczane bardziej od strony domu, a ich przykładem jest chociażby wełna mineralna.

Add a Comment