Odśnieżanie dachów – poznaj odpowiedzi na 3 najczęściej zadawane pytania

Odśnieżanie dachów - poznaj odpowiedzi na 3 najczęściej zadawane pytania

W ostatnich latach normy ciężaru śniegu zalegającego na dachu w znacznym stopniu się zaostrzyły. Właściciele i zarządcy budynków – zarówno publicznych, jak i prywatnych – powinni bardziej zainteresować się tematem odśnieżania połaci dachowych. Obowiązek ten zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego spoczywa bowiem właśnie na nich.

Metr sześcienny mokrego, grubego śniegu na dachu waży nawet 800 kg! Z biegiem czasu jego masa rośnie jeszcze bardziej i powoduje zagrożenie zdrowia lub życia osób przebywających w budynku, a także tych, którzy znajdą się w jego pobliżu. Aby do tego nie dopuścić, należy – zwłaszcza po intensywnych opadach – usunąć zalegającą warstwę. Kto może usuwać śnieg i jak należy to robić prawidłowo? Na te pytania odpowiadają specjaliści z pracowni Dobre Domy.

Jak poznać maksymalne obciążenie dachu?

Obciążenie dachu jest uwzględniane już na etapie projektowania konstrukcji budynku. W trakcie obliczania obciążenia są brane pod uwagę trzy czynniki dotyczące dachu, czyli jego:

  • wielkość,
  • kształt,
  • kąt nachylenia.

Pod uwagę trzeba także wziąć miejscowe warunki klimatyczne, takie jak wietrzność, zmiany temperatury i prawdopodobieństwo opadów. Najbardziej restrykcyjne ograniczenia występują na terenach o największym stopniu zagrożenia nadmiernym obciążeniem dachu – Podhalu oraz w północno-wschodniej części Polski. Najmniej surowymi przepisami jest natomiast objęta południowo-zachodnia część Polski – Wrocław i Zielona Góra.

Nie mniejszą rolę odgrywa również materiał, z którego jest wykonany dach. Dla przykładu: konstrukcje żelbetowe są bardziej wytrzymałe niż stalowe, w związku z czym lepiej zniosą masę zalegającego śniegu. Wszystkie projekty Dobrych Domów posiadają konkretne informacje o maksymalnych obciążeniach dachów. Podczas ustalania maksymalnych obciążeń analizuje się także inne czynniki, tym razem niezależne od dachu własnego domu. Są to m.in.:

  • rodzaj i kąt nachylenia zadaszenia budynków sąsiadujących z domem,
  • ukształtowanie terenu i stopień osłonięcia od wiatru.

Kto zajmuje się usuwaniem śniegu z dachu?

Obowiązek usunięcia śniegu z dachu spoczywa na właścicielu budynku lub zarządcy. Według Prawa Budowlanego właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych muszą utrzymywać budynek w takim stanie, aby był on bezpieczny dla wszystkich. Karą za niedopełnienie tego przepisu może być mandat w wysokości od 500 do 1000 zł.

Choć to właściciele muszą zadbać o odśnieżenie dachu, niekoniecznie powinni wykonywać prace na wysokościach na własną rękę. Prace na dachu (zwłaszcza w przypadku dachów skośnych) lepiej powierzyć osobom, które znają przepisy BHP. To bardzo ważne nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale też prawidłowego wykonywania pracy. Nieumiejętne odśnieżanie może spowodować naruszenie izolacji dachu, co w przyszłości będzie się wiązało z koniecznością remontu zadaszenia. Ceny wynajmu fachowców z profesjonalnych firm nie są zbyt wysokie, a całość kosztów zależy od powierzchni oraz kąta nachylenia dachu.

Jak odśnieżać dach?

Odśnieżanie dachu budynku w dużym stopniu zależy od rodzaju zadaszenia.

Odśnieżanie dachu płaskiego tylko pozornie nie stanowi żadnego zagrożenia. W miejscu, gdzie gromadzi się duża ilość śniegu, bardzo łatwo się potknąć i pośliznąć. Co jest najważniejsze w trakcie odśnieżania dachów płaskich? Przede wszystkim musisz pamiętać, aby nie gromadzić zbyt dużej ilości śniegu w jednym miejscu. Inaczej nacisk będzie na tyle duży, że może on uszkodzić dach.

Podczas odśnieżania dachów skośnych trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, w tym o linach. Niezbędne jest także posiadanie zimowego, nieślizgającego się obuwia oraz kurtki nieblokującej ruchów. Jeśli zamierzasz pracować z drugą osobą, powinniście założyć także odblaski.

W niektórych sytuacjach odśnieżanie dachów skośnych nie jest konieczne. Nie wymagają tego zwłaszcza konstrukcje o bardzo dużym kącie nachylenia dachu, po którym śnieg sam opada w dół. Na tego typu dachach trzeba zamontować jedynie płotek przeciwśniegowy, którego zadaniem będzie powstrzymanie gwałtownego opadania śniegu, a także rozdrabnianie śnieżnych lawin.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odpowiedniej eksploatacji budynku lub szukasz profesjonalnych projektów domów, zajrzyj na stronę pracowni Dobre Domy.

Add a Comment