Okna dachowe – czym różnią się między sobą?

Okna dachowe, fot.: OkpolOkna dachowe są do siebie podobne? Niekoniecznie, bo kiedy im się bliżej przyjrzymy, okazuje się, że różnią się i to znacznie.

Okna dachowe – z jakiego materiału są wykonywane?

Dostępne są okna dachowe wykonane z PVC i drewna. Znacznie częściej wykonywane są z drewna, które jest warstwowo klejone i impregnowane – dzięki tym zabiegom rama okna nie odkształca się.

Funkcjonalność okien dachowych

Do wyboru mamy okna: obrotowe, wysokoosiowe, uchylno-przesuwne. Różnią się one między sobą budową , funkcjonalnością, i co się z tym wiąże – ceną.

Okna obrotowe to najprostszy rodzaj okien dachowych. To rodzaj okna, który odradzany jest gdy na poddaszu jest niska ścianka kolankowa. Wiąże się to z tym, że połowa skrzydła okna otwierając się zachodzi do środka poddasza i można się o nie zahaczyć. Okna uchylno-przesuwne mają skrzydło, które zawsze zostaje na zewnątrz połaci dachowej. Podobnie wygląda to przypadku okien wysokoosiowych. Oś obrotu znajduje się zwykle w 3/4 wysokości profilu ościeżnicy, dzięki czemu jedynie niewielka jego część wsuwa się do wewnątrz poddasza.

Parametry okien dachowych – które najważniejsze?

Jaki parametr jest ważniejszy: Uw czy Ug? Pakiet dwuszybowy czy trzyszybowy? Takie i inne pytania pojawią się na naszej liście w momencie wyboru okien dachowych.

Jednym z ważniejszych parametrów, jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Im ten parametr jest niższy, tym poziom izolacji okna jest lepszy.

Ug to z kolei wskaźnik, który dotyczy przenikania ciepła samej szyby.  Zatem, jeśli potrzebujemy okien energooszczędnych, powinniśmy wybrać te z niskim współczynnikiem Uw  (np. ok. 0,7 – 0,9 W/m?K). To jednak nie wszystko. Ciepłe okna powinny również charakteryzować się odpowiednio dobranym pakietem szybowym (zespolonym systemem szyb) z niskim parametrem Ug. Najlepiej zdecydować się na pakiet trzyszybowy z argonem lub kryptonem w wewnętrznej przestrzeni międzyszybowej. Dobrze przemyślany zakup zaowocuje nam zaoszczędzaniem energii cieplnej potrzebnej do ogrzania poddasza.

Okna dachowe i ich akcesoria

W zależności od typu okna spotkać się możemy z dodatkowymi elementami wpływającymi na użyteczność okna – nawiewniki, specjalne powłoki funkcyjne na zewnętrznych stronach pakietów szybowych – samoczyszczące (ułatwiające utrzymanie czystości) lub antyroszeniowe (ograniczające kondensację pary wodnej i wpływające na przejrzystość szyby) czy technologie zabezpieczające przed niepożądanym otworzeniem – klamka z kluczykiem.

2 komentarze

Add a Comment