Zielony dach – dlaczego warto zagospodarować dach i zrobić na nim ogród?

Zielony dach to technologia, która budzi zachwyt wielu z nas. Nie jest to jednak łatwe, bo żeby stworzyć zielony dach, trzeba spełnić wiele warunków.

Zielony dach - dlaczego warto zagospodarować dach i zrobić na nim ogród? Adam Chojnacki, Akademia Dachów Płaskich

Po pierwsze należy wiedzieć, jakie jest obciążenie dachu, z czego wykonana została warstwa izolacyjna lub czy ma dostęp do wody. Warto również zwrócić uwagę na to, jaki jest stan izolacji przeciwwodnej. Papa, która była często do jej wykonania używana po kilku latach traci swoje właściwości. Dlatego przed wykonaniem dachu zielonej warto wykonać nową izolację, by bezproblemowo służyła przez wiele lat.

Kiedy klient zdecyduje się na wykonanie dachu zielonego, obowiązkowo musimy sprawdzić przewidziane obciążenia na dach płaski, na strop i czy jest w ogóle możliwe, żeby ten budynek wytrzymał takie obciążenia. Często jest to bardzo trudne, bo budynki są kilku czy kilkunastoletnie, a projektanci nie przewidywali wtedy takiego dodatkowego obciążenia na dach – tłumaczy Adam Chojnacki, kierownik firmy Akademia Dachów Płaskich.

Istotną sprawą przy powstawaniu dachów zielonych jest również dostęp do wody.

Warto pamiętać o tym, że ogród na dachu trzeba podlewać, myć, konserwować, czyli warto, aby było zapewnione przyłącze wody. Jeżeli mamy trawnik w naszym ogrodzie na dachu, musimy go pielęgnować, kosić, mieć miejsce na kosiarkę, podlewać, jak również skoszoną trawę później w jakiś sposób przetransportować na dół – tłumaczy Chojnacki.

Zielony dach – czy tylko ogród?

Zielony dach to nie tylko ogród. Dachy płaskie dzielimy na ekstensywne, czyli takie, które przede wszystkim przeznaczone są na wypoczynek i rekreację. Składają się one z roślinności sucholubnej i nie wymagającej specjalnej pielęgnacji oraz intensywne, czyli takie, w których zieleń jest bujniejsza i wymaga większego zaangażowania.

Projektując budynek, należy zdecydować się na jeden z typów dachu, a to ułatwi projektantom pracę nad stworzeniem wyjątkowej przestrzeni.

One Comment

Add a Comment