Kołki rozporowe czy kołki wbijane – do czego różne rodzaje zamocowań?
|Zamocowania lekkie służą do wielu prac remontowych i budowlanych, zarówno tych wykonywanych przez amatorów, jak i przez profesjonalistów. Zazwyczaj wykorzystywane są do prac wykończeniowych związanych z montażem szafek, półek, okien itp. Jakie zamocowania lekkie są najpopularniejsze i do czego one służą?
Jak wybrać zamocowania lekkie?
Wybierając konkretne zamocowania, warto wiedzieć, jakie właściwie są rodzaje tych elementów złącznych. Już same kołki rozporowe można podzielić na kilka kategorii. Jak widzimy na www.koelnerpolska.pl/produkty/zamocowania/zamocowania-lekkie, wśród zamocowań lekkich są mocowania ramowe, kołki metalowe do lekkich obciążeń, kołki wbijane, kołki rozporowe, mocowania zabudowy gipsowo-kartonowej i mocowania specjalne. Jakie zastosowanie mają najpopularniejsze elementy złączne?
Do czego służą mocowania ramowe?
Wśród mocowań ramowych wyróżnić można kołki ramowe, które znajdują zastosowanie w montażu fasad, anten satelitarnych, bram, ram okiem i drzwi, poręczy itp. Przeznaczone są do takich materiałów jak beton, gazobeton czy cegły. Oprócz nich, dostępne są także wkręty ościeżnicowe, które mogą być wykorzystywane w montażu ram drzwi i okien, sufitów podwieszanych, konstrukcji drewnianych i do zabezpieczania szalunków. Popularne są również kotwy ościeżnicowe, które mają podobne zastosowanie jak wkręty.
Kołki wbijane – do jakich materiałów je stosować?
Kołki metalowe do lekkich obciążeń również można podzielić na kilka typów. Majsterkowicze często sięgają po stalowe kotwy wbijane, które mogą zostać użyte do montażu lekkich i podwieszanych sufitów, systemów wentylacyjnych, instalacyjnych, rurowych itd. Natomiast kolejny rodzaj, czyli metalowe kołki wbijane, najczęściej wykorzystywany jest w instalacjach wodociągowych, elewacjach drewnianych, korytach kablowych i metalowych profilach. Inne zamocowania, kołki wbijane nylonowe, stosuje się w montażach listew drewnianych i metalowych, zaciskach kablowych, konstrukcjach suchej zabudowy, opaskach rurowych. Przeznaczone są do takich materiałów jak beton, cegła, pustak i gazobeton.
Zastosowanie kołków rozporowych
Kołki rozporowe to jedne z najbardziej znanych elementów złącznych. Modele uniwersalne mogą być z powodzeniem użyte w montażu oświetlenia, półek ściennych, sufitów podwieszanych, instalacjach elektrycznych itp. Znajdują zastosowanie w takich materiałach jak beton, cegła, gazobeton czy płyta gipsowo-kartonowa.
Mocowania specjalne – do czego służą?
Mocowania specjalne znajdują zastosowania w materiałach, w których nie można użyć zwykłych zamocowań. Mogą to być kołki elastyczne, odporne na wibracje i korozję. Przydają się podczas instalacji oświetlenia, kanałów instalacyjnych, uchwytów, haków, obrazów itp. Można ich użyć nie tylko do cegieł, bloczków z betonu lekkiego i płyt gipsowo-kartonowych, ale także do płyt OSB i profili z PCV. Wśród specjalnych mocowań wyróżnić można także elementy sanitarne, które znajdują zastosowanie w instalacjach umywalek i WC.
Jak widać, zamocowań lekkich jest mnóstwo. Decydując się na konkretny model, warto poznać zastosowanie kołków, by wiedzieć, do czego będą się nadawały i w jakich materiałach będą mogły zostać umieszczone.