Dachówki wentylacyjne – kiedy zamontować je na dachu?

Dachówki wentylacyjne – kiedy trzeba je zamontować? Ile dachówek wentylacyjnych potrzeba na dach? W jakim miejscu instalować dachówki wentylacyjne? Porady udziela Jerzy Łączyński, SUPERDEKARZ – uczestnik ogólnopolskiego programu dla najlepszych dekarzy.

Dachówki wentylacyjne, fot.: Braas

Dachówki wentylacyjne to jeden z produktów, który wspomaga wentylację dachu, a to właśnie jej brak jest częstą przyczyna trwałego uszkodzenia dachu.

Wentylacja dachu odpowiedzialna jest za odprowadzenie wilgoci (może gromadzić się pod pokryciem dachowym) i szybkie wysychanie dachówki.

Dachówki wentylacyjne – gdzie powinny być montowane?

Dachówkę wentylacyjną zaleca się montować na dachach o dużej powierzchni – gdy połać posiada krokiew długości powyżej 10 m. Umieszcza się je w przestrzeni międzykrokwiowej – w połowie długości krokwi. Dachówki zamontowane w tych miejscach wspomagają przepływ powietrza pod połacią dachową.

Dachówka wentylacyjna powinna się także znaleźć pod kalenicą, aby móc zapewnić wylot powietrza z przestrzeni pod połacią dachową. Jest to niezwykle ważne w przypadku montażu dachówek betonowych i ceramicznych płaskich oraz karpiówek. Zdarza się bowiem często, że dekarze montują gąsiory na styk z dachówkami, zamykając w ten sposób wylot powietrza spod połaci dachowej. W takich przypadkach dachówki muszą być zamontowane w każdej przestrzeni międzykrokwiowej – w trzecim lub drugim rzędzie pod kalenicą. W przypadku dachówki karpiówki układane są dachówki wentylacyjne kalenicowe jako ostatni rząd przed kalenicą. Elementem zapewniającym prawidłowy wylot powietrza w kalenicy jest np. taśma uszczelniająco-wentylacyjna.

Dachy, które nie posiadają kalenicy powinny zostać również wyposażone w wentylacyjne dachówki. Zapewnią one wówczas sprawny wylot powietrza spod dachu.

Dekarze zalecają również mocowanie dachówki wentylacyjnej, kiedy wlot powietrza pod okapem jest zbyt słaby. Wówczas dachówki wentylacyjne powinny znaleźć się w każdej przestrzeni międzykrokwiowej – w drugim lub trzecim rzędzie nad okapem.

2 komentarze

Add a Comment